ODPADEK NAJ NE BO SAMO ODPADEK

17. 10. 2024 so se šestošolci, v okviru tehniškega dne, udeležili projekta Odpadek naj ne bo samo odpadek, skupaj z Osnovno šolo Bratov Letonje.

Izvedeno je bilo predavanje in terenski ogled. Poglavitna tema predavanja in rdeča nit terenskega ogleda je bilo spoznavanje načina gospodarjenja z odpadki v Šaleški dolini, izgled in ureditev ekoloških otokov, zbirnega centra ipd.

Program je vseboval naslednje vsebinske sklope:

• Predavanje o ravnanju in gospodarjenju z odpadki: kaj so odpadki, vrste odpadkov, kratek zgodovinski pregled ravnanja z odpadki, odpadki v Šaleški dolini včeraj, danes, jutri, primerjava Šaleška dolina – Slovenija – države EU; Predavanje je potekalo v Muzeju premogovništva .

• Ogled Centra ponovne uporabe, kjer zbirajo najrazličnejše uporabne predmete iz gospodinjstev;

• Ogled Škalskega jezera, kjer jim je bilo predstavljeno ugrezanje površja zaradi podzemnega izkopavanja premoga in ekološka problematika jezer;

• Obisk Zbirnega centra Velenje ob Škalskem jezeru, kjer so se učenci seznanili s sistemom zbiranja odpadkov v Šaleški dolini

Tudi letos so za učence pripravili nalogo in nagrade ob zaključku projekta Odpadek naj ne bo samo odpadek.

Tema letošnje naloge je: »Dajmo plastenkam še eno možnost!«

Iz plastenk bodo izdelovali uporabne predmete, rok za oddajo je 17. 1. 2025.

Zapisala: Darja Pihler